Onemocnění střev a žaludku

Na našem chirurgickém oddělení se zabýváme komplexní léčbou onemocněních žaludku a střev. Tým vyškolených odborníků spolupracuje s gastroenterologickým oddělením při diagnostice onemocněních a má nezastupitelnou úlohu při jejich léčbě. Zabýváme se léčbou jak zánětlivých onemocněních jako Crohnova choroba nebo ulcerosní kolitida tak hlavně léčbou nádorových onemocněních trávicí trubice.

Všechny části trávicí trubice může postihnou nádorové onemocnění. Nádorem nazýváme tkáň, která vzniká nadměrným nekontrolovaným množením buněk, nádor může být benigní nebo maligní. Mezi příznaky nádorového onemocnění střeva řadíme:

• změna pravidelnosti stolice
  • průjem nebo zácpa
  • přítomnost krve ve stolici (světlé nebo tmavé barvy)
  • stolice odchází v úzkém proužku
  • zažívací potíže (nadýmání, pocit plnosti a/nebo křeče)
  • častý, bolestivý odchod větrů
  • pocit nedokonalého vyprázdnění střeva
  • neúmyslná ztráta hmotnosti
  • zvýšená únavnost

Trpíte-li jakýmkoliv z těchto příznaků měli by jste vyhledat chirurgické nebo gatsroenterologcké oddělení k vyšetření Vašeho zažívacího traktu.

Lékař se nejprve podrobně ptá na pacientovu anamnézu, pak provede celkové vyšetření, včetně vyšetření konečníku a laboratorní testy. Podle nálezu pak doporučí následující metody:

Nejčastěji kolonoskopické vyšetření nebo vyšetření CT

Kolonoskopie: Vyšetření sliznice a vnitřních částí tlustého střeva se provádí pomocí endoskopického přístroje, zvaného kolonoskop. Nalezneme-li polyp nebo jiný podezřelý útvar, je možno odstranit jej celý nebo jeho Patolog odebranou tkáň vyšetří a pátrá po přítomnosti rakovinných buněk. Tento vyšetřovací postup se nazývá biopsie. Většina polypů je benigních, ale jen biopsie může definitivně rozhodnout.

Je – li Vám stanovena diagnosa maligního onemocnění střeva je třeba neprodleně zahájit léčbu.

Jak se zhoubný nádor tračníku a konečníku léčí?

Léčbu je nutno přizpůsobit každému pacientovi individuálně. Obecně pak závisí na velikosti a lokalizaci nádoru, stádiu onemocnění a celkovém stavu pacienta. Pacienti, kteří onemocní rakovinou se obvykle zajímají o rozsah choroby a o léčebné metody a mohou se aktivně podílet na rozhodování o dalším postupu. Nejdůležitějším pomocníkem v této situaci je samozřejmě lékař.

Na všechny otázky nelze odpovědět najednou - tolik informací ani není možno vstřebat v jednom pohovoru: využijte proto příležitosti k rozhovoru s Vaším lékařem opakovaně, může Vám vysvětlit všechny nejasnosti.

Karcinom tlustého střeva léčíme chirurgicky, pomocí chemoterapie nebo radioterapie. U každého pacienta připadá v úvahu jedna nebo více uvedených léčebných metod. Chirurgické řešení je nejběžnějším způsobem léčby rakoviny tračníku a konečníku. V některých případech představuje chirurgie jediný léčebný přístup. Druh operace závisí na umístění a velikosti nádoru, často se provádí částečné odnětí tračníku. V průběhu tohoto výkonu vyjme chirurg část tračníku nebo konečníku postiženého nádorem a také malé množství okolní zdravé tkáně. Odstraňují se i okolní lymfatické uzliny, jejich následné histologické vyšetření umožní určit stádium onemocnění.

Po odstranění části střeva s nádorem lze okraje tkáně sešít k sobě - vytvořit tzv. anastomózu. V některých případech to možné není a je nutno založit kolostomii, kterou stolice odchází z těla ven do speciálního sáčku. Kolostomie může být trvalá nebo dočasná.Většina pacientů si na kolostomii postupně přivykne a vedou normální život. Všechny operační výkony na střevě se na našem oddělení provádějí pomocí nejlepších nástrojů a přístrojů včetně harmonického skalpelu a LigaSure. Díky těmto přístrojů se daří uzdravit stále více pacientů a snižovat procento nemocných kde je nutno založit trvalou kolostomii.

Po chirurgické léčbě je zpravidla pacient odeslán na další terapii na onkologické oddělení.Tato léčba zahrnuje chemoterapii, radioterapii nebo biologickou léčbu, v některých případech se tyto metody kombinují.O vhodnosti onkologické léčby Vás bude informovat Váš lékař onkolog.

Na našem oddělení se léčbě nádorových onemocnění trávicího traktu věnuje tým zkušených odborníků, neváhejte je kontaktovat při jakýchkoliv nejasnostech nebo obtížích. Jistě společně s nimi najdete nejlepší způsob k Vašemu uzdravení nebo zmenšení Vašich obtíží.