Operace břišní kíly

Co je břišní kýla?

Břišní kýly jsou častým onemocnění, které chirurgové léčí. Kýla může vzniknout na kterémkoliv oslabeném místě břišní stěny, například v pupku nebo v jizvě po předchozí operaci. Zvláštním případem kýly je tříslená kýla. Na jejím vzniku se podílí tělesná námaha se zátěží břišních svalů, například při přenášení těžkých břemen, zácpa, chronický kašel, hnisání jizvy po předcházející operaci, ochabnutí břišní stěny nebo onemocnění prostaty. Potom dochází k vyhrnutí útrob oslabeným místem, které zůstávají chráněny pouze tenkou vrstvou pobřišnice. Opakované vycestování kýly stěnou břišní způsobuje pálivé nebo píchavé bolesti.

Jaká jsou nebezpečí spojená s břišní kýlou?

Nebezpečné je uskřinutí kýly, kdy dojde k uváznutí a poškození útrob uložených v kýlním vaku. Projeví se bolestmi, kýlu nelze již zatlačit zpět , případně i zvracením, křečovitými bolestmi břicha, teplotou a dalšími příznaky. V takové situaci je nutno operovat bezodkladně. Kýla se sama nikdy neupraví a neoperační léčba  (omezování námahy,kýlní pásy) nepřináší léčebný efekt. Postupně dochází k zvětšování kýlního vaku a zeslabování břišní stěny. Léčba chirurgická má proběhnout co nejdříve i proto, že každá kýla hrozí uskřinutím.

Jak probíhá operace břišní kíly

Před operací je potřebné interní předoperační vyšetření, v případě operace velké kýly i plicní vyšetření, případně další vyšetření podle zdravotního stavu pacienta. Operace se provádí v celkové nebo místní anestézii a existuje dvě operační metody. Lze provést operaci kýly laparoskopicky kdy se otvor kýly v břišní stěně se uzavře speciální záplatou z moderního materiálu. Někdy je výhodnější operovat klasicky zevním řezem, kdy se opět odstraňujeme kýlní vak a sešíváme otvor , kterým kýla procházela, někdy opět s pomocí síťky. O druhu operace se poradíte se svým chirurgem, protože volba nejvýhodnější operace vyžaduje odborné znalosti. Na našem pracovišti provádíme obě techniky operace břišních kýl.

Večer po operaci pacient vstává z lůžka a přijímá tekutiny, první den po operaci dostane  bujon. Dále rehabilituje s pomocí rehabilitačního pracovníka, volně chodí po oddělení, může se sprchovat  a při nekomplikovaném průběhu odchází do domácího ošetřování druhý nebo třetí den po operaci. Vhodné je v prvních týdnech po operaci nosit kýlní pás k podpoře břišní stěny a hojení rány. Doma se postupně přechází na běžnou stravu. Rány převazujeme a stehy odstraňujeme týden po operaci. Dobu pracovní neschopnosti doporučujeme obvykle dva až tři týdny po operaci podle druhu vykonávané práce. Alespoň 3 měsíce nedoporučujeme zvedat těžká břemena.